Formularze członkowskie ubezpieczenia zdrowotnego

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech

Na ten temat jest wiele artykułów w Internecie i mimo wszystko często otrzymujemy pytanie od przyszłych pracowników wyjeżdżających do pracy do Niemiec czy będą ubezpieczeni? Nasza odpowiedź jest zawsze jednakowa, że to jest obowiązkiem pracodawcy, ale słyszymy o przykładach gdzie pracodawca zapomina o tym obowiązku lub zwleka z zameldowaniem.

Pracodawca nie może zapomnieć o ubezpieczeniu bo może otrzymać karę za nie ubezpieczenie pracownika w Niemczech, ale często się zdarza, że zwleka z ubezpieczeniem. Dlaczego? Od momentu przyjęcia do pracy, czyli podpisania umowę o pracę, pracodawca ma 2 tygodnie, aby zgłosić pracownika w ubezpieczalni.

Czy pracownik jest w tym czasie ubezpieczony? Tak oczywiście. Sprawa zaczyna się jednak komplikować jeśli chcemy iść do lekarza. Przychodząc do lekarza na wizytę pierwsze pytanie jest „czy ma Pan/Pani kartę z ubezpieczalni”? Dajmy na to, że nie mamy ponieważ pracodawca nas nie zgłosił jeszcze do ubezpieczalni. Większość lekarzy nie przyjmie Was, chyba że zapłacicie za wizytę. Może być drogo…

Co robić? Dzwonimy do pracodawcy i mówimy mu, że jesteśmy u lekarza a ten nie chce nas przyjąć. Pracodawca powinien zadzwonić do ubezpieczalni i załatwić wszystko na telefon, ale czy będzie mógł w danym momencie?

Temat jest bardzo złożony i dlatego proponujemy przed wyjazdem wypełnić formularz ubezpieczenia i zawieźć go już do pracodawcy. Czy pracodawca może go nie przyjąć? Jest to jego obowiązkiem, ponieważ w Niemczech pracownik wybiera ubezpieczalnie.

Dając pracodawcy ten formularz mamy pewność, że ubezpieczalnia sama nawiąże z nim kontakt i nas więcej nie obchodzi. Dwa do trzech tygodni trwa wyrobienie karty, którą otrzymamy na podany adres w Niemczech.

W razie pytań proszę dzwonić lub pisać do nas od poniedziałku – czwartku od godz. 08:00-16:30 oraz w piątek od 09:00-15:00. Pomożemy wypełnić formularz.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, lub zadzwoń +48 666 017 064.

Dokument potwierdzający współprace

Dokument DAK

Różnice-basis a umowa na niepełny etat

Czytaj dalej

Leczenie w Polsce a ubezpieczenie w Niemczech

Czytaj dalej